Tercihler

Okan Buruk’un Adana Demirspor maçı on biri ile karşılaşma sırasında yaptığı oyuncu değişikliklerindeki tercihlerine, Salı gecesi oynanacak Kopenhag mücadelesi damga vurdu. Buruk’un sol bek tercihi ise ibretlikti! Elindeki iki sol bekten de beklediği verimi alamayan Okan Buruk, Pendikspor maçının ikinci yarısında oyuna alıp sol bekte oynattığı Barış Alper Yılmaz’ı, Adana Demirspor karşısında doğrudan ilk on birde bu mevkide başlattı. Mücadeleyi kulübeden takip eden Angelino ve Kazımcan Karataş bu durumdan ibret aldılar mı, bilmem!
Barış Alper Yılmaz, ofansif olarak ciddi katkı sağladı. Nitekim maçın uzatma dakikalarındaki penaltı pozisyonunda geriden topla çıkıp Bakambu’yu gören de yine Barış Alper Yılmaz’dı. Defansif anlamda ise doğal olarak kimi zaman aksadı. Kerem Demirbay’ın oyunda kaldığı süre boyunca Galatasaray’ın hücuma çıkışlarında Barış Alper Yılmaz rakip sahaya geçerken Demirbay, defansın soluna yaklaştı. Fakat bu durum, sarı- kırmızılıların rakip sahada kaybettikleri toplarda Adana Demirspor’un yaptığı hızlı geçişlerde geride az adamla yakalanmalarına neden oldu.
Elbette bir buçuk maçla forvet oyuncusundan müthiş bir sol bek çıkacak değil. Biraz beklemek lazım. Önümüzde Caner Erkin ve Ferdi Kadıoğlu gibi örnekler var. Bunlara Barış Alper Yılmaz da eklenecek mi, bekleyip göreceğiz.
İlginç bir şekilde Adana Demirspor’un sol bek pozisyonunda da benzer bir durum söz konusuydu. Fakat Yusuf Erdoğan maça iyi başlayamadı ve Galatasaray o bölgede Boey, Tete ve Mertens ile müthiş bir koalisyon kurdu. Nitekim sarı- kırmızılıların ilk golü, bu koalisyona katılan Kerem Aktürkoğlu’nun asistinde Boey’den geldi ki, hazırlanış ve atılış bakımından son derece güzeldi. Aynı şekilde ikinci gol de Adana Demirspor’un yine sol kanadından çıkmaya çalışırken Cisse’nin kaptırdığı bir top sonucunda oldu. Bu golde de Icardi’nin topu Kerem Aktürkoğlu’na aktarışı ve Kerem’in gol vuruşu görülmeye değerdi.
Boey’in çıkarken Yusuf Erdoğan’a kaptırdığı topla gelişen atakta, bu sezon her açıdan büyük bir düşüş yaşayan Nelsson’un neden olduğu penaltı sonucunda devreye 2-1 ile girmek, doğal olarak Adana Demirspor’un direncini arttırdı. Galatasaray, 90+5’deki Icardi’nin penaltı golüne kadar üçüncü golü bulamadığı için bu direnci de kıramadı. Oysa sarı- kırmızılılar, ikinci yarıda pek çok gol pozisyonu buldular. Fakat yine son tercihler ve son vuruşlardaki hatalar yüzünden istedikleri gole ulaşamadılar. Özellikle Tete, son vuruşlardaki hatalar konusunda ön plana çıktı.
Galatasaray, 70’den sonra arkada açıklar verse de 90+5’de maçı koparttı ve üç puana ulaşmayı bildi. Oynamak isteyen iki takımın karşılaşması, izleyenlere keyif veren bir mücadeleye sahne oldu. Final niteliğindeki Kopenhag maçı öncesindeki bu kritik Adana Demirspor karşılaşmasından, bazı oyuncularını kısmen veya tamamen dinlendirerek galibiyetle ayrılmak Galatasaray için büyük kazanç. Şimdi tüm gözler Salı gecesine çevrildi. Bu zorlu Şampiyonlar Ligi mücadelesinde Galatasaray’a başarılar diliyorum…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x