TBMM Başkanı Kurtulmuş, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre ile bir araya geldi: Kıbrıs’ın haklı davasının yanındayız

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre

Anka’nın aktardığı habere göre TBMM Başkanı Kurtulmuş, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre ile Meclis’te bir araya geldi. Kurtulmuş ve Töre, baş başa görüşmenin ardından heyetler arası toplantıya başkanlık yaptı. TBMM Başkanı Kurtulmuş, heyetler arası gerçekleşen toplantı öncesinde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“BM, AB giriş sürecinde de çifte standartlı davrandı”

“Biz Türk tarafı olarak Kıbrıs’ta hep iki toplumun var olduğunu kabul eden, iki toplumun egemen eşitliği prensibi üzerinde bir Kıbrıs çözümünden yana olduk ama maalesef Rum tarafı ve karşımızdaki muhataplarımız hep bunu sözde dile getirmekle birlikte bunun gerçekleşmemesi için de bütün imkanları kullandılar ve uluslararası alanda destek de buldular. Kıbrıs tarafı Annan Planı’nı onaylamasına rağmen maalesef Avrupa Birliği (BM), Avrupa Birliği giriş sürecinde de çifte standartlı davranarak Kıbrıs’ı sanki cezalandırdı ve Güney Kıbrıs tarafını Avrupa Birliği’nin üyesi olarak kabul etti. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Zaman zaman karşılaştığımız çifte standardın maalesef BM Barış Gözlemcileri tarafından da gerçekleştirildiğini üzülerek takip ediyoruz ve en son Pile-Yiğitler yolu üzerinde yapılan o haksız uygulamaya Türk tarafı olarak müdahale edilmiş ve orada insani koridorun açılması için gerekli adımlar atılmıştır. Ümit ediyoruz ki o yolun kısa süre içerisinde tamamlanması mümkün olur, köy halkının da KKTC ile bütünleşmesi mümkün olur.

“Biz her yerde, her zaman Kıbrıs’ın haklı davasının yanındayız”

“Türkiye’nin liderliğinde daha ileriye gideceğimize inanıyoruz”

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre ise şöyle konuştu:

“Geldiğimiz noktada artık KKTC Devleti’ni yaşatmak, devam ettirmek, ileriye götürmek bizlerin artık görevidir diye ifade etmek istiyoruz. Egemenliğimizi, iki devletliliği, KKTC’nin yaşamasını savunuyoruz. Atatürk’ün ifade ettiği gibi; cumhuriyet en büyük bayramdır, bağımsızlık benim karakterimdir. Elbette KKTC de hepimizin devletidir, bir Türk cumhuriyetidir. Buna, ‘Ne mutlu Türk’üm’ diyen herkesin sahip çıkması gerekir. Artık devletimize sahip çıkacağız, yola devam edeceğiz. KKTC’yi devam ettireceğiz, o bizim milli devletimizdir ve Türk Devletleri Teşkilatı’na da gözlemci olduk. Türkiye’nin liderliğinde daha ileriye gideceğimize inanıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x