İsrail Aksa’ya girişleri kısıtladı

Yalnızca 80 yaş üstü Filistinliler bu yasaktan muaf tutulurken yoğun güvenlik önlemleri alındı. Mescid-i Aksa’ya alınmayan Filistinliler ise toplanıp birlikte namaz kılmak istediklerinde polisin gazlı müdahalesiyle karşılaştı. İsrail polisi, cuma namazı kılmak isteyen Filistinli Müslümanlara hem gaz bombası attı hem de atlı polislerle müdahale etti. Müdahalenin ardından seccadeler ve ayakkabılar yol ortasında kaldı. Basın mensupları da atılan gaz bombaları sebebiyle zor anlar yaşadı.

SAVAŞ GÜNLÜĞÜ

GAZZE’DE ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

– İsrail savaş uçakları Gazze’yi vurmaya devam ediyor. Gazze’de öldürülen sivillerin sayısı 614’ü çocuk 1900’e, yaralıların sayısı ise 7 bin 696’ya çıktı. Çatışmalarda hayatını kaybeden İsrailli sayısı ise 1300 oldu. Batı Şeria’da hayatını kaybeden Filistinli sayısı da 49’a yükseldi.

İSRAİL ASKERLERİ GAZZE’YE GİRDİ

– İsrail ordu sözcülüğü, bölgedeki silah tehdidini ortadan kaldırmak, rehinelerin yerini tespit etmek gerekçesiyle Gazze Şeridi’nde ‘nokta operasyonlar’ düzenlediğini açıkladı. İsrail askerlerinin, rehinelerin yerinin tespiti için bölgede arama yaptığı ve delil topladığı belirtildi. İsrail ordusu açıklamasında, askerlerin operasyon sonrasında bölgeden çıktığını kaydetti.

‘YOLDAKİ KONVOYU VURDU’

– İsrail, yaşadıkları yerleri terketmeleri için 24 saat süre verdikten sonra bölgeden ayrılmak için yola çıkan Gazzelilerin konvoyunu vurdu. Gazze’deki İçişleri Bakanlığı, İsrail ordusunun yerinden edilmiş insanlardan oluşan bir konvoyu bombalaması sonucu 70 kişi öldü, 200’den fazla yaralı var” açıklamasında bulundu. Öte yandan, Gazze’deki Durra Çocuk Hastanesi’nin de İsrail savaş uçakları tarafından atılan fosfor bombalarıyla vurulduğu açıklandı.

BEBEK İDDİALARINI SAVUNAN CNN MUHABİRİ ÖZÜR DİLEDİ

– İsrail’in, Hamas tarafından bebeklerin öldürüldüğüne dair iddialarını canlı yayında savunan CNN Muhabiri Sara Sidner, bu haberlerin teyit edilmediğini belirterek özür diledi.

GAZETECİLER DE VURULDU

– İsrail’in dün Lübnan’ın Alma Şaab sınır beldesine attığı roketlerden biri bölgede canlı yayın yapan gazetecileri vurdu. Reuters kameramanı Isam Abdullah hayatını kaybetti. Reuters ve Al Jazeera ekibinden 5 gazeteci yaralandı.

MÜSLÜMANLAR GAZZE İÇİN SOKAKTA

– İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne bombardımana başlamasının ardından ilk cuma namazında Müslüman âlemi Filistinlilere destek için sokaklara aktı. Irak, Suriye ve Pakistan’da insanlar namazın ardından Filistin bayraklarıyla yürüdü. Ürdün’ün başkenti Amman’da binlerce kişi İsrail karşıtı protestoya katıldı.

AUSTİN: İSRAİL’E NE İSTERSE VERECEĞİZ

– ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, dayanışma göstermek için ziyarette bulunduğu İsrail’de basın mensuplarına konuştu. İsrail ordusu Gazze’ye yönelik kara harekatına hazırlanırken, “ABD, İsrail’in kendisini savunmak için ihtiyaç duyduğu her şeyi onlara verecek” dedi.

HİZBULLAH: “DOĞRU ZAMANDA MÜDAHALE EDECEĞİZ”

– Hizbullah’ın Genel Sekreter Yardımcısı Naim Kasım, İsrail’e karşı savaşta Hamas’a katılmaya “tamamen hazır” olduklarını söyledi. Başkent Beyrut’ta Filistin’e destek amacıyla düzenlenen bir mitingde konuşan Kasım, “zamanı geldiğinde” müdahale edeceklerini söyledi.

SİSİ: GAZZELİLER GAZZE’DE KALMALI

– Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi, Gazzeliler topraklarında kalmalı dedi. Sisi, “Gazzeliler topraklarında kalmalı ve sağlam durmalılar, zira çıkarlarsa Filistin davasının sonu gelebilir. Filistinlilerin yükünü hafifletmek için elimden geleni yapacağım” dedi.

BAERBOCK: MISIR VE BM İLE GÖRÜŞÜYORUZ

– İsrail’i ziyaret eden Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, İsrail’in tahliye emri sonrasında Gazze sakinleri için güvenli alanlar konusunda Mısır ve Birleşmiş Milletler ile görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x