iPhone Clicks ne zaman satışa sunulacak? İşte yanıtı!

Akıllı telefon kullanımında fiziksel tuşların rahatlığını arayanlar için ideal bir seçenek olan Clicks, sadece geçmişe özlem duymakla kalmıyor, aynı zamanda kullanım kolaylığı ve fonksiyonelliği ile dikkat çekiyor.

CES 2024’te, Las Vegas’ta, dokunmatik ekranların geleceği olduğuna inandıran iPhone deneyiminin ardından, fiziksel klavyeyi geri getirmeye çalışan bir mobil aksesuarı test etmeyi hiç beklemiyordum. İlk bakışta, Clicks’i geçmişi bırakamayanlar için bir ürün olarak görmeye meyilliydim. Ancak, bu ürünün geçmişten ilham alarak modern sorunlara çözümler sunduğunu gördüm.

Clicks’ın tasarımı oldukça basit. Sıvı silikondan yapılmış bir kılıfın altına monte edilmiş bir fiziksel klavye bulunuyor. Arka kısmında küçük bir vegan deri detayı, düğme ve anahtarları barındıran küçük çıkıntılar ve alt kısımda, cihazınıza bağlı olarak ya Lightning ya da USB-C bağlantı noktası var. Başlangıçta, Clicks iPhone 14 Pro, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modelleri için 139 dolardan başlayan fiyatlarla sunulacak.

Clicks, kullandığı nikel kaplamalı dairesel tuşlar ve kauçuk kubbe anahtarlarıyla hoş bir dokunsal his sunuyor. Ekran alanınızı geri kazandırmak, Clicks’ın çözmeye çalıştığı ilk sorun. Sanal klavyenin sürekli ekranda olmaması, ekranı daha geniş hissettiriyor. Telefonların giderek büyüyen boyutları benim için bir sorun olmasa da, başkaları için bu önemli bir avantaj sağlıyor. Cam üzerinde yazmak yerine alternatif bir çözüm sunması takdire şayan.

iPhone Clicks ne zaman satışa sunulacak? İşte yanıtı!

Clicks’ın bir diğer amacı, cihazınızı optimize etmek ve pek çok kısayol sunmak. Bu, telefonunuzda bir dizüstü bilgisayarın hızını ve verimliliğini yaşatıyor. Örneğin, CMD+H ile ana ekrana dönebilir, Safari’de boşluk tuşuyla kaydırabilir, CMD+Boşluk ile Spotlight aramasını açabilirsiniz. Bazı komutlar Instagram gibi üçüncü taraf uygulamalarda da işe yarıyor. Apple’ın iPhone 15 Pro‘ya tek bir Eylem tuşu eklemesinin ardından, 30’dan fazla özelleştirilebilir kısayolun sunduğu imkanlar hayal gücümü zorluyor.

Son olarak, fiziksel tuşlara sahip olmanın basit zevki var. Masaüstü klavyelerdeki mekanik anahtarlar gibi olmasa da, kauçuk kubbeler kullanılarak yapılan Clicks, her basışta sağlam bir his veriyor. Ayrıca karanlık odalarda rahat kullanım için kullanışlı bir arka ışıklandırma sunuyor. Yıllarca ekran üzerinde yazdıktan sonra, geri dönmek isteyip istemediğimden emin değilim. Bu, kaydırma tabanlı giriş yöntemlerini tercih edenler için daha da geçerli olabilir.

Sarı, pembe ve gri olmak üzere birkaç renkte sunulacak olan Clicks, cam üzerinde yazmaktan sonra kısa bir metin yazmak biraz yavaş hissettirse de, eski alışkanlıklar geri gelmeye başlıyor. Eski Blackberry, Sidekick veya Motorola Envys’lerini özleyenler için cazip bir seçenek olabilir.

Clicks’ı kullanmış biri olarak, bu ürünün cazibesini inkar edemiyorum. Ancak bir cihazdan daha fazla verim almak söz konusu olduğunda, katlanabilir telefonlar veya daha büyük ekranlar benim tercihim. Bunun yanında, iPhone’ların aynı anda şarj ve veri aktarımını USB-C üzerinden yapamaması gibi bazı küçük sorunlar da var. Clicks kullanılırken kablolu CarPlay’e bağlı kalmak isteyenler için bu bir sorun olabilir. iPhone’un zaten uzun olan 19.5:9 oranına bir klavye eklemek, bir cetvel taşıyor hissi verebilir. Android kullanıcıları ise şimdilik bu üründen mahrum (en azından şu an için). Ancak Clicks, özellikle canlı sarı ve mavi/pembe modelleriyle şüphesiz çekici bir cihaz.

Clicks, 1 Şubat’tan itibaren iPhone 14 Pro için satışa sunulacak, diğer modeller ise ilkbaharda piyasaya sürülecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir