Çevrimiçi şifreniz bu listedeyse saniyeler içinde kırılabilir

Son birkaç yıldır şifre yöneticisi Nordpass, kullanıcıların bilgilerini şifrelemesine yardımcı oldu ve neden ‘şifre hijyeni’ konusunda en üst düzeyde tutmanız gerektiğini açıkladı.

NordPass CEO’su Jonas Karklys , “Maalesef şifreler zayıflamaya devam ediyor ve insanlar hâlâ uygun şifreyi sağlayamıyor ” dedi.
“Şifrelerin dijital hayatlarımıza açılan bir kapı olduğunu anlamak önemli ve çevrimiçi ortamda giderek daha fazla zaman geçirmemiz nedeniyle siber güvenliğimize daha iyi bakmamız son derece önemli hale geliyor.”

Ne düşündüğünüzü biliyorum ve evet, tahmin edilmesi zor, hatta hatırlaması daha da zor bir şifreyi düşündüğünüzde bu büyük bir acı olabilir.
Ancak kimlik doğrulama için yalnızca bir ana parolanın gerekli olması, her hesap için ayrı ayrı parola yazmaktan çok daha kolaydır.

CTO Tomas Smalakys şunları ekledi: “Şifre kullanıcılarının karşılaştığı korkunç risklerle birlikte, çevrimiçi kimlik doğrulamada alternatif yöntemler artık hayati önem taşıyor.
“Şifrelerin yerini alacak en umut verici yenilik olarak kabul edilen Passkey teknolojisi, dünya çapında bireyler ve ilerici şirketler arasında güven kazanarak yolunu başarıyla açıyor .
“Bu teknolojiyi sunan ilk şifre yöneticileri arasında yer aldığımız için, şifre karmaşasını ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu sürece insanların yeni şeyleri test etmeye meraklı olduğunu görüyoruz.”

Şimdi hepinizin beklediği an geldi; işte Cybernews Soruşturma Ekibi tarafından derlenen, 2023’te en yaygın 10 şifre :

1) 123456
2) 123456789
3) qwerty
4) şifre
5) 12345
6)qwerty123
7) 1q2w3e
8) 12345678
9) 111111
10) 1234567890

NordPass uzmanlarına göre yukarıdaki kadar basit şifreler, çevrimiçi hırsızlar ve bilgisayar korsanları tarafından çok kolay bir şekilde kırılabilir.
Cybernews’ten Paulius Masiliauskas şöyle açıklıyor: “Breach Compilation, Collection #1-5 ve diğer veritabanları da dahil olmak üzere kamuya açık olarak sızdırılan veri ihlallerinden veri topladık.”
“Daha sonra verileri anonimleştirdik ve şifreleri ayırdık, böylece bu verilere ayrı ayrı bakabilir ve kullanılan en popüler şifreleri ve ifadeleri bulabiliriz.
“Toplamda 15.212.645.925 şifreyi analiz edebildik, bunların 2.217.015.490’ı benzersizdi.
“İnsanların şifre oluşturma yöntemleriyle ilgili bazı ilginç şeyler keşfettik: en sevdikleri spor takımları, şehirler, yemekler ve hatta küfürler.
“Şifresinde hangi yılı kullandığına bakarak kişinin olası yaşını bile çıkarabiliyoruz.”

Bu nedenle, güçlü bir şifre oluşturmak istiyorsanız aşağıdakileri yaptığınızdan emin olun:

1) Uzun bir şifre kullanın
2) Sayıları, simgeleri, küçük harfleri ve büyük harfleri ekleyin
3) ‘Popüler şifrelerden kaçının
4) Güvenli bir şifre yöneticisi kullanın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x