Bu Xiaomi modelleri için yolun sonu geldi!

Xiaomi, dün Çin’de Xiaomi 14 serisini tanıttı. Bu cihazlar, birçok yeniliği beraberinde getiriyor. Bunlardan biri de daha uzun yazılım desteği. Yakın zamanda çıkan Xiaomi 13T serisi gibi bu telefonlar da 4 Android sürüm güncellemesi ve 5 yıl boyunca güvenlik güncellemeleri alacak.

Ancak, bu yeni yazılım politikası eski telefon modelleri için geçerli değil. Bu nedenle Xiaomi, Mi 10T serisi ve Poco X3 için desteğini sonlandırdı.

Mi 10T Serisi için Xiaomi’nin internet sitesinde EOL (Yazılım Desteği Sonu) için özel bir sayfa bulunmaktadır. Duyumcu Kacper Skrzypek’e göre, şirket yazılım desteğinin sona erdiğini belirten aşağıdaki cihazları bu listeye ekledi: Mi 10T, Mi 10T Pro, Poco X3

Bu üç akıllı telefon 2020’nin ikinci yarısında piyasaya sürüldü. Bu nedenle, şirketin eski politikasına göre yazılım destekleri 3 yıl sonra sona erdi. Cihazlar MIUI 12 ile Android 10 temelinde piyasaya sürüldü. Şu anda Android 12 tabanlı MIUI 14 ile çalışıyorlar. Diğer bir deyişle, son üç yıl içinde iki Android ve MIUI güncellemesi aldılar.

Bu Xiaomi modelleri için yolun sonu geldi!

Poco X3 için bu durumu anlayışla karşılayabiliriz çünkü bütçe dostu bir model. Ancak Mi 10T ve Mi 10T Pro, Qualcomm Snapdragon 865 yonga setiyle güçlendirilmiş uygun fiyatlı amiral gemisi telefonlardır. Bu telefonlar, performansta çok fazla ödün vermeden yıllarca kullanılabilir.

Neyse ki, Xiaomi 2021’den itibaren belirli cihazlar için yazılım desteğini 4 yıla çıkardı ve 2023’ten itibaren bazı telefonlar için bu süreyi 5 yıla kadar uzattı.

Ancak bu güncellenmiş politika çoğunlukla sadece amiral gemisi telefonları kapsıyor. Samsung’un aksine, orta segment ve bütçe dostu akıllı telefonlar için aynı desteği sağlamıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x