Yapılan Araştırmalara Göre Her Gece Aynı Saatte Uyumanın Etkisine İnanamayacaksınız!

Yeterli sürede uyumadığımızda yorgun hissettiğimizi hepimiz biliyoruz. Ancak yapılan yeni bir araştırma bu yorgunluk hissinin başka sebeplerden de kaynaklanabileceğini öne sürdü. Bu araştırmaya göre yattığımız saat de oldukça önem arz ediyormuş. Peki neden? Gelin hep birlikte öğrenelim…

Kaynak: https://www.bbc.com/news/health-66372087

Uyku hepimiz için önemli bir eylem.

Uyku her yaştan her insan için oldukça önem arz ediyor. Küçüklükten gelen uyku alışkanlıklarımız ise hayat boyu pek değişmiyor. Muhtemelen küçükken size de anne babanız yatma saatinize bağlı kalmanız gerektiğini söylemiştir. Aslında söylediklerinde pek de yanlış sayılmazlar.

Yapılan yeni bir çalışmaya göre uyku alışkanlıklarınızı değiştirirseniz vücudunuzda birtakım değişiklikler oluyor.

Çalışma, haftanın her günü farklı saatlerde yatağa giriyor olmanın sağlığa zararlı olduğunu iddia ediyor. Araştırmacılara göre, dakikası dakikasına tutturamasak da, her gün ortalama aynı saatlerde uyumak bedenimiz için önemli.

Londra King’s üniversitesine ait bu ZOE projesi ile bilim insanlarının uykuya dair olan düşünceleri biraz değişti.

Çalışma kapsamında genellikle geceleri en az yedi saat uyuyan insanlar incelendi. Bağırsak örneklerini ve katılımcıların glikoz seviyelerini ölçtükten sonra, hafta sonları bir buçuk saat gibi bir süre uyuyup uyanan kişilerin kalp krizi, felç ve obezite ile bağlantılı bağırsak bakterilerine sahip olduğunu buldular.

King’s üniversitesinden Dr. Wendy Hall’a göre;

‘Uykunun sağlığımız üzerindeki etkisini vurgulayan bazı bulgular yediklerimiz ile bağlantılı olsa da, veriler henüz bilinmeyen diğer faktörlerin de dahil olabileceğini gösteriyor. Bu ise muhtemelen uyku süresi ve saati.’

Araştırmayı yürüten bilim insanlarından biri konuyu şöyle özetliyor;

‘Uykunun farklı evrelerine geçememek gibi uykudaki büyük aksaklıkların sağlığınız üzerinde derin bir etkisi olabileceğini biliyoruz. Bu, hafta boyunca uyku zamanlamalarınızdaki küçük farklılıkların bile bağırsak bakteri türlerindeki farklılıklarla bağlantılı göründüğünü gösteren ilk çalışma. Bu ilişkilerden bazıları yeme alışkanlığı farklılıklarıyla bağlantılıydı, ancak verilerimiz henüz bilinmeyen diğer faktörlerin de dahil olabileceğini gösteriyor.’

Daha az uyku daha çok şeker tüketimini artırıyor.

Dr. Birmingham konu ile ilgili, ‘Düşük kaliteli uyku seçimleri kişiyi etkiliyor ve insanlar daha yüksek karbonhidratlı veya şekerli yiyecekler yemek istiyor. Her gün aynı saatlerde yatakta olan kişilerde ise bu eğilim daha az.’ diyor.

Uyku süremiz ve sağlıklı beslenmemizin yanında her gün tutarlı saatler arasında uykuya dalmak gerekiyor.

Avrupa Beslenme Dergisi’nde yayınlanan çalışmanın ardından Dr. Hall, ‘Uyku süresi tutarlılığının iyileştirilmesinin bağırsak mikrobiyomunda ve ilgili sağlık sonuçlarında faydalı değişikliklere yol açıp açamayacağını bulmak için müdahale denemelerine ihtiyaç duyuluyor.’ diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x