‘Korhan Berzeg’in eşi İngiliz Kraliyet ailesiyle akraba, kaçırılmış olabilir’

Dünya Bankası’ndan emekli olan Prof. Dr. Korhan Berzeg, 20 gündür kayıp. Eşi Angela Berzeg’le birlikte yaz tatili için Balıkesir’in Gönen ilçesine bağlı Armutlu köyündeki evine yerleşen 83 yaşındaki Prof. Berzeg, 17 Haziran sabahı, Doberman cinsi köpeği Tina ile birlikte yürüyüşe çıktı. Prof. Berzeg’den, o günden beri haber alınamıyor.

EKİPLERİN ÇALIŞMASI SÜRÜYOR

Bir dönem Dünya Bankası’nda Asya Direktörlüğü görevini de yürüten Berzeg’in, eğitimli olan köpeği Tina’yla birlikte kaybolması, ‘kaçırıldığı’ şüphelerini de beraberinde getiriyor. 20 gündür ne Berzeg’in ne de Tina’nın izine rastlanmış değil.

AFAD, AKUT ve Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin yaptığı aramalar, termal kameralı İnsansız Hava Araçları (İHA) sayesinde gece saatlerinde de sürdürülüyor. Ekipler, şimdiye kadar yaklaşık 150 kilometre karelik bir alanı taradı. Arama çalışmalarında gelen ihbarlar da değerlendiriliyor.

VALİ KAÇIRILMA ŞÜPHESİNİ YALANLAMADI

Prof. Berzeg’in kaçırıldığına yönelik iddialar dile getirilirken, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak’ın Demirören Haber Ajansı’na (DHA) yaptığı açıklamada konuyla ilgili net bir yanıt vermekten kaçındığı göze çarpıyor. Vali Şıldak, “Prof. Berzeg kaçırılmış olabilir mi?” sorusunu “Olayı tüm yönleriyle mercek altında tutuyoruz. Bütün yönleriyle inceliyoruz. En kapsamlı şekilde arama çalışmalarımız ve adli süreç devam ediyor” diyerek yanıtlıyor.

ANGELA BERZEG: BİR GİRDABIN İÇİNDEYİM

Sabah gazetesine konuşan Prof. Berzeg’in eşi Angela Berzeg, yaşadığı durumu trajedi olarak tanımlıyor ve şunları söylüyor:

“Kötü bir Rüya. Sanki gerçek dışı bir olay ve bir film senaryosunun içindeki oyuncu gibiyim. Korhan kaybolduğu günden beri her gün 24 saat süren bir dram. Bir trajedinin, bir dramın içindeyim. Yaşanan böyle akıl dışı bir olay sonrası gereğini yapıyorum. Ben artık yalnız mıyım, kocam var mı yok mu? Bir girdabın içinde gibiyim.”

Prof. Berzeg’in 52 yıllık eşi olan 80 yaşındaki Angela Berzeg de, kaçırılma iddialarını değerlendiriyor ve “Her tarafı sıkı taradıkları için, polis, kaçırılmış olabileceğini, belki İstanbul’a, belki daha uzak bir yere götürülmüş olabileceğini düşünüyor. Ama neden, niçin, hiç kimsenin bir fikri yok” diyor.

GÖNEN KAYMAKAMI: KÖPEĞİNİN DE KAYBOLMASI ŞÜPHE UYANDIRIYOR

Gazete Duvar’a konuşan Gönen Kaymakamı Arslan Yurt da kaçırılma şüphelerine dikkat çekiyor. Kaymakam Yurt, Prof. Berzeg’de Alzheimer hastalığı başlangıcı olduğuna vurgu yapıyor ve “Yürüyüşe çıktığı anda hastalığı tetiklenmiş ve yolunu kaybetmiş olabilir ancak yanında bulunan köpeğinin de kayıp olması şüphe uyandırıyor” diyor. Yurt, arama çalışmalarının devam ettiğini belirtiyor.

CHP İLÇE BAŞKANI: EŞİ İNGİLİZ KRALİYET AİLESİYLE AKRABA

Prof. Berzeg hakkındaki en çarpıcı iddiayı ise, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gönen İlçe Başkanı Ünsal Acar dile getiriyor. Acar’ın sözleri bir komplo teorisi barındırıyor. Acar, Prof. Berzeg’in eşi Angela Berzeg’i işaret ediyor ve “Angela Berzeg’in İngiliz Kraliyet ailesiyle akrabalığı var. Ayrıca Korhan Berzeg’in de görev yaptığı kurumları dikkate alınca, kaçırılmış olması ihtimali artıyor.” diyor.

Acar da, Kaymakam Yurt’la aynı fikirde ve “Kendisi bir yerde düşmüş olsa bile köpeğinin mutlaka ortaya çıkması gerekirdi. İkisinin birden kaybolması imkansız” diyor.

Prof. Korhan Berzeg kimdir?

Balıkesir’in Gönen ilçesinde 1940 yılında dünyaya gelen Prof. Dr. Korhan Berzeg, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ekonomi alanında öğretim üyesi olarak görev yaptı. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) giden Berzeg, Dünya Bankası’nda çalıştı. Bir dönem Dünya Bankası’nın Asya Direktörlüğü görevini de yürüten Prof. Berzeg, 12 yıl önce emekli oldu. İstanbul Büyükada’da yaşayan Prof. Berzeg, yaz aylarını memleketi olan Gönen’de geçiriyordu. Prof. Berzeg, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de üniversitede hocasıydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x