İzlanda’daki Issız Bir Adada Dünyadaki En İzole Evde Konaklayan Türk Dedektifin Gördüklerine İnanamayacaksınız

Kuş dedektifi Emin Yoğurtcuoğlu İzlanda’daki ıssız bir adaya araştırma yapmak için konaklamaya gittiğini duyurdu. Bir süre dünyadan izole kalmış bu adada kalacak olan araştırmacı paylaştığı görüntüler ile daha şimdiden görenleri şaşırtmayı başardı. Yoğurtcuoğlu adadan daha önce eşi benzeri görülmemiş hayvanlara rastladığı anları an be an kaydediyor. İşte İzlanda’daki ıssız adadan ilgi çeken canlıların görüntüleri…

Türk kuş gözlemcisi ve yaban hayat uzmanı Emin Yoğurtcuoğlu geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden takipçileri ile İzlanda’daki ıssız bir adaya yerleşeceğini duyurdu.

İzlanda’nın güney kıyısında bulunan bu ev oldukça özel bir bölgede çünkü daha önce hiç görmediğiniz üç canlıya ev sahipliği yapıyor.

Evin ilk olarak 1930 yılında inşa edildiği biliniyor ancak evde bir süredir kimsecikler barınmak için bulunmuyor.

Daha çok avcıların konaklamak için tercih ettiği bu ev, Vestmannaeyjar takımadalarını oluşturan 18 adadan oluşan bir konsorsiyuma ait olan ve Elliðaey olarak bilinen 0,4 kilometrekarelik bu adada yer alıyor.

Kuş dedektifi Yoğurtcuoğlu ise Dünya üzerindeki en izole kalmış evin yer aldığı bu adaya bir araştırmayı gerçekleştirmek amacıyla gideceğini belirtti.

Yoğurtcuoğlu bu evde bilimsel çalışmalar için özel bir izin aldığını ve bunun için büyük bir heyecan duyduğunu paylaştı.

An be an adaya ulaşana kadar ve daha sonrasında gördüklerini paylaşan araştırmacının heyecanını adeta bizler de kalbimizde hissettik.

Yoğurtcuoğlu’nun ‘Ada göründü’ notuyla paylaştığı o fotoğraf.

Ve sonunda konaklamak için bölgeye ulaştığını böyle paylaştı:

Yoğurtcuoğlu yırtıcı kuşların bulunduğu ev ve bölgesindeki çalışmalarda tanıklık ettiklerini de paylaşmadan geçmedi.

İlk sabah araştırmacının bölgeden paylaştığı görüntüler mest etti:

“Okyanus ortasındaki o ada ve tek evin etrafındaki yaşam. Gece hava hiç kararmadı” diyen araştırmacı adada gördüğü Denizpapağanlarını da böyle paylaştı.

Ardından bir şeyden kaçtığını tahmin ettiği bir Denizpapağanı Yoğurtcuoğlu’nun ayağının dibine sığındı.

O görüntüler şaşkına uğrattı.

Muhtemelen martı saldırısına uğradığını belirten Yoğurtcuoğlu, Denizpapağını ilk videodan sonra tutup havaya fırlattığını ve rahatça uçup gittiğini söyledi. Neyse ki bir şeyi yok…

Kuş dedektifi bölgeden paylaşımlarının devam edeceğini belirterek, “Umarım bir gün gönlünüzden geçtiği gibi gezecek bir yaşamınız olur” dileklerinde bulundu.

Biz de paylaşımlarını heyecanla bekliyoruz. Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x