Intel 14. Nesil Core-HX Serisine Daha Fazla Çekirdek ve Önbellek Ekleyecek

Daha önceden de bahsettiğimiz üzere, yakında çıkacak bazı Intel 14. Nesil Core-HX CPU’ların son nesil serilere kıyasla daha fazla çekirdek ve önbellek içerecek. Intel’in 14. Nesil serisi için 8P+8E ve 6P+0E kalıpları kullanmak yerine, tamamen seri için özel olarak 8P+16E kullanacağı söyleniyor.

Kaynağın iddiasına göre, çekirdek sayısında (Core i7-14700K hariç) küçük değişiklikler görmesi beklenen masaüstü serisinin aksine, mobil seri orta sınıf segmentte ek değişiklikler görecek:


Bir Duyumcuya Göre Intel 14. Nesil Core-HX Serisine Daha Fazla Çekirdek ve Önbellek Ekleyecek

Örneğin, 13650HX modeline iki performans çekirdeği daha ekleyip 8P+8E yapılandırmasına sahip Core i5-14650HX’i çıkaracaklar. Öte yandan Core i5-14500HX, 13650HX ile aynı çekirdek sayısıyla gelecek ancak silikon değişikliği nedeniyle daha fazla önbelleğe sahip olacak. Bu da seride ve çekirdek/önbellek konfigürasyonlarında yukarıya doğru bir kayma olduğunu gösteriyor.

Üst düzey Core i9 serisi zaten 8P+16E kalıplara sahipti, bu nedenle bu CPU’ların çekirdek sayısı değişmeyecek. Ancak muhtemelen daha yüksek temel saatlere sahip olacaklar ve muhtemelen yeni nesil mobil platform için daha yüksek bellek hızlarını destekleyecekler.

Yakında 14.Nesil Core dizüstü bilgisayar serisi hakkında daha fazla bilgi edineceğiz. Ancak Intel’in HX CPU serisini Ekim ayında masaüstü K modelleriyle birlikte piyasaya sürüp sürmeyeceğini bilmiyoruz. Core-HX serisi genellikle dizüstü bilgisayar GPU lansmanı ile yakından ilişkili, ancak bu her zaman böyle değildi.

NVIDIA ya da AMD’nin bu yıl içinde yeni dizüstü bilgisayar GPU’larına sahip olması, HX serisinin daha erken piyasaya sürülmesini haklı çıkaracaktır. Ancak RTX 40 serisinin bu yılın Şubat ve Nisan ayları arasında piyasaya sürüldüğü ve AMD’nin üst düzey dizüstü bilgisayar GPU’larını piyasaya sürmeyi unuttuğu düşünüldüğünde bu pek olası görünmüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x