İkinci Zarrab olayı

Can Özçelik

Bir özel bankanın “imtiyazlı pos cihazlarıyla” yabancı kişilere ait yabancı banka kartlarından, altın satışı yapılıyor gibi gösterilerek yüksek miktarlarda para çekildiği iddiasında yeni bir gelişme yaşandı. Bu yöntemle dolandırıldığını söyleyen ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayetçi olan mağdurlar, olayı ABD Hazinesi Yabancı Varlıklar Kontrol Dairesi’ne (OFAC) iletti.

OFAC’a mail yoluyla ulaşan mağdur, dolandırılma yöntemini anlattı. Mailde para transferi şu şekilde anlatıldı: “Söz konusu dört banka altın ticareti yapan şirketlere verdikleri, AML ve uyum merkezine takılmayacak şekilde ayarlamasını yaptıkları pos cihazlarını şirketlere teslim ettikten sonra, şirketler, pos cihazlarını genellikle üçüncü kişi olan para kartellerine teslim ediyorlar.

Posun yasal sahibi olan şirketler sadece hayali altın faturası temin ederek hayali olarak altın ‘alınmış/satılmış’, süsü verilerek muhase işlemleri yapmaktalar, uluslararası yasadışı Amerikan Doları transfer ofisleri de bu işlemlerde önemli bir rol üstleniyorlar. Şöyle ki, şirketler kimliği belirsiz üçüncü kişilere pos cihazlarını verdikten sonra, imtiyazlı poslardan yapacakları işlemlerin gün sonu belgesini kendilerine yollamaları istemekte, gün sonu belgesine istinaden çekim yapılan dolar miktarı önceden ayarlanmış olan, illegal uluslararası dolar transfer ofisinden elden almalarını yada küresel olarak başka bir ülkeye transferini yapıyorlar.”

OFAC: İDDİAYI İNCELEMEYE ALDIK

OFAC bu ihbar mailine hemen dönüş yaparak olayı incelemeye aldığını açıkladı. İhbarı yapan mağdura OFAC tarafından gönderilen mailde şöyle denildi:

“E-postan için teşekkürler. Gönderdiğiniz bilgiler, daha ayrıntılı inceleme için OFAC bünyesindeki ilgili personele gönderilmiştir.”

OFAC NE YAPAR

ABD Hazine Bakanlığı’nın Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC), ülke para birimi olan dolarla ilgili yapılan tüm uluslararası işlemleri denetler. OFAC, “terörün finansmanı, kara para aklanması, uyuşturucu ticareti, terör faaliyetlerine” karışanlar karşısında ABD dış politikası ile ulusal güvenlik hedeflerine dayalı ekonomik ve ticari yaptırımları yönetir.

ZARRAB OLAYI

Reza Zarrab, 2016’da banka dolandırıcılığı, kara para aklama ve ABD’nin İran’a yönelik ambargosunu delmek suçlamalarıyla Mami’de göz altına alınmış, ardından tutuklanmıştı.
Zarrab daha sonra tahliye edilmiş ve tanık koruma programına alınmıştı. Reza Zarrab, duruşmalarda ABD’nin İran’a karşı yaptırımının altın ticareti sistemiyle nasıl delindiğini anlatmıştı. Reza Zarrab’a göre, yaptırımların etrafından İran’a petrol ve doğalgaz ödemeleri yapılması için en az 10 finansal işlem gerçekleştiriliyordu.
Reza Zarrab, Hakan Atilla Davasında da ABD tarafından tanık yapılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir