Homo Türündeki Milyon Yıllık Yamyamlık, Pompeii’deki Pizza Freski; Haziran 2023’ün Önemli Arkeoloji Keşifleri

Tarihi daha doğru öğrenip anlamak o kadar önemli ki! Ye yeni yöntemlerle daha çok aydınlandığımız kesin. Bir diş ya da ufacık bir kalıntı o günlere dair çok önemli bilgiler verebiliyor bize. Ve yeni çalışmalar sayesinde aslında çok uzak geçmiş sandığımız tarihlerle aramızdaki görece mesafe git gide kapanıyor. İşte bu mesafeyi biraz daha kapatan Haziran 2023’ün en önemli 10 arkeoloji haberi!

Kaynak: Arkeofili

1. Homo türündeki en eski yamyamlık kanıtı bulunmuş olabilir!

Keşfedilen ve yaklaşık 1,45 milyon yıl öncesine tarihlenen kaval kemiğinde bulunan kesik izleri buradan belirgin bir şekilde et çıkarıldığını/dilimlendiğini gösteriyor. Yani anlayacağınız Homo’lar arasındaki yamyamlık bir hayli eski gibi görünüyor.

2. İsrail’de kuş kemiğinden yapılmış 12 bin yıllık flütler bulundu.

Bu enstrümanların asıl özelliği ise yırtıcı kuşların ötmesine benzeyen sesler çıkarmaları.

3. Antik Roma dönemine ait bir parfümün bileşeni ilk kez tespit edildi.

MS 1. yy’da yapılan parfümün kimyasal analizi, modern parfümeride kullanılan ve Roma döneminde bilinmeyen Hint kökenli Pogostemon cablin bitkisinden elde edilen paçuli yağının kullanıldığını ortaya koyuyor.

4. Norveç’te 20 metre uzunluğunda ve muhtemelen bir “cenaze gemisi” keşfedildi.

Daha önce içi bol olduğu düşünülen bir tümülüste jeoradar kullanılması sayesinde keşfedilen ve 700’lü yılların sonuna tarihlenen 20 metre uzunluğundaki gemi, tümülüsteki konumu itibariyle muhtemelen bir Viking kralına ait olan cenaze gemisi.

5. Homo sapiensin 86 bin yıl önce Güneydoğu Asya’da olduğuna dair kanıtlar bulundu.

Erken Homo sapiens atalarımızın, Afrika’dan Avustralya’ya giderken bıraktıkları fosiller, Kuzey Laos’taki Tam Pà Ling mağarasında bulundu. Bu bulgular, modern insanların Afrika’dan Asya’ya, Arabistan üzerinden düşünülenden daha önce yayıldığını kesinleştiriyor.

6. Pompeii’deki freskte pizzanın muhtemelen atası bulundu.

İtalya Kültür Bakanlığı, 2 bin yıllık bir freskte tasvir edilen düz ekmek, modern pizzanın atası olabileceğini belirtiyor. Ancak, bu ekmek, pizzanın klasik malzemeleri olan domates ve mozzarella’dan yoksun ve ananas gibi görünen bir öğe içeriyor. Ancak, ananasın 1493’te Avrupalılar tarafından keşfedildiği düşünüldüğünde, bu öğenin farklı bir şey olması muhtemel.

7. Fransa’da 75 bin yıllık Neandertal gravürleri keşfedildi.

Son araştırmalar, Neandertallerin kültürel karmaşıklığını göstermiştir ancak bu çalışmalarda sembolik ifadeleri hakkında az bilgi vardır. Yeni bir çalışmada, Fransa’daki bir mağarada bulunan işaretlerin en eski Neandertal gravürleri olduğu belirlendi.

8. Bin 800 yıllık bir zeytinyağı kabında Vergilius şiirinden alıntı bulundu.

MÖ 70 ile 19 yılları arasında yaşayan Romalı şair Virgil’in dönemine ait bir çömlek parçası, İspanya’nın Córdoba eyaletindeki bir kazıda bulundu. Bu parçada, bilinmeyen bir kişi tarafından kazınmış Virgil alıntısı bulunması, arkeologları hem sevindirdi hem de şaşırttı. Bu, bir Roma amforasında edebi bir alıntının keşfedildiği ilk olay olarak kabul ediliyor.

9. Akrabamız Homo Naledi, ölü gömme adetine bizden çok önce başlamış!

Yeni araştırmalar, Homo naledi adlı soyu tükenmiş hominidin, Homo sapiens veya Neandertallerden 160.000 yıl önce ölülerini iki yeraltı mağara odasına gömdüğünü ortaya koydu. Ayrıca, Homo naledi’nin mağara odalarını birbirine bağlayan koridor ve giriş yoluna çeşitli işaretler kazıdığı belirlendi. Bu işaretler arasında çapraz taramalar, kareler, üçgenler, çarpılar ve X şekilleri bulunuyor.

10. Almanya’da çok iyi korunmuş 3 bin yıllık bir kılıç bulundu.

Bir erkek, kadın ve çocuğun mezarında bulunan kılıç, sekizgen kabzası ve sağlam yapısıyla Bronz D tipi Rixheim kılıçlarına benziyor. Kabzası detaylı dekore edilmiş olan bu kılıçta darbe izi bulunmaması, onun törensel bir amaçla kullanıldığını ya da yüksek statüyü simgelediğini gösteriyor.

Bu da bizden güzel bir haber: İstanbul’daki Polieuktos kazılarında çobanların Tanrısı olarak nitelenebilecek Pan heykeli bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x