Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Önceliğimiz ekonomide istikrarlı yapı oluşturmak 

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Kahramanmaraş’a gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Onikişubat ilçesindeki EXPO 2023 Rekreasyon Alanı’ndaki çalışmaları inceledi, yetkililerden bilgi aldı. Daha sonra AK Parti İl Başkanlığına geçerek partililerle buluşan Yılmaz, sahada edindiği bilgileri ilgili bakanlara aktaracağını ve Ankara’dan deprem bölgesindeki çalışmaları takip edeceklerini dile getirdi.

En kısa sürede depremlerin yaralarını sararak geçmişten daha güzel ekonomik ve sosyal yaşam oluşturma gayreti içerisinde olduklarına işaret eden Yılmaz, şunları kaydetti:
“Geçmişte birçok afetten sonra bunu başardık, yaraları sardık. Eski Kalkınma Bakanı olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Geçmişteki afetlerden 2-3 sene sonra afet yaşayan illerin eskisinden fazla nüfusa ve gelişmişlik düzeyine ulaştığını gördük. İnşallah Kahramanmaraş’ımız da yaraları saracak, eskisinden daha iyi bir ortam oluşturacak. Giden canları getirmek mümkün değil, bunu tartışmıyoruz. Ama geride kalanlara en güzel yaşam ve ekonomik ortam oluşturmak durumundayız. Bunun gayreti içerisindeyiz. Bir taraftan kalıcı konutlarımızı inşa ediyoruz, birçok proje başlamış durumda, yenileri de başlayacak. Diğer taraftan yerel yönetim ve merkezi idare altyapıyla ilgili çalışmalar yapıyor. Aynı şekilde ekonomik hayatı canlandırmaya dönük kurumlarımızın gayret ve çalışmaları var. Hepsinin sonuçlarını Allah’ın izniyle önümüzdeki dönemde daha iyi şekilde göreceğiz.”

Yılmaz, depremin zor şartlarında bölgedeki insanların sandığa gittiğini anımsatarak, “Deprem şartlarında sandığa giden, oyunu kullanan depremzede kardeşlerimiz her türlü takdiri hak ediyor” dedi.

“ÖNCELİĞİMİZ DEPREM YARALARINI SARMAK, EKONOMİDE İSTİKRARLI YAPI OLUŞTURMAK”

Güçlü lider ve siyasi istikrarların her zaman önemli olduğunu dile getiren Yılmaz, kriz dönemlerinde ise bunun daha da önem kazandığı anlattı. Karşılaşılan tüm sorunları aşabilecek güç ve yapıları olduğunu belirten Yılmaz, “Önümüzdeki süreçte önceliğimiz, deprem bölgesinin yaralarını sarmak ve diğer taraftan da ekonomide birtakım adımlarla daha istikrarlı yapı oluşturmak, dış politikada çok güçlü ve aktif konuma taşımak, sosyal anlamda elde ettiğimiz kazanımları toplumumuza refah olarak geri vermek. Bütün bunları inşallah adım adım gerçekleştireceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“TOKİ DEPREMDE BİR İMTİHAN VERDİ”

Daha sonra TOKİ uygulama alanında inceleme yapan Yılmaz, “Kahramanmaraş, depremden etkilenen bölgelerimiz, önümüzdeki süreçte Türkiye’nin en güvenli bölgeleri arasında olacak. TOKİ biliyorsunuz 11 ilimizde 133 binden fazla konut inşa etmişti. Depremde iyi bir imtihan verdi TOKİ, bu konutlarda bir can kaybı yaşanmadı, depreme karşı iyi bir testten geçmiş oldular. İnşallah en kısa sürede buradaki yapıları tamamlayıp hak sahiplerine tahsis edeceğiz” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x