CHP’deki bayramlaşmada tansiyon yükseldi: ‘Beğenmediğiniz Anadolu irfanı’

ANKARA – Geleneksel olarak gerçekleştirilen siyasi partiler arası bayramlaşma ziyaretlerinde adreslerden biri de CHP oldu.

Bu bayram da en çok siyasi partiyle bayramlaşacak olan CHP’de ziyaretler için iki farklı heyet oluşturuldu. CHP Genel Merkezi’nde 17 farklı partiyi ağırlayacak CHP’nin heyetinde Kadın Kolları Genel Başkanı ve Parti Meclisi Üyesi Aylin Nazlıaka Ankara Milletvekili Aliye Timisi Ersever ile Gençlik Kolları MYK Üyesi Uygar Elitog yer aldı.

‘ZOR BİR BAYRAM’

CHP’yi ilk ziyaret eden AK Parti heyetinde Ankara Milletvekili Murat Alparslan, Kadın Kolları MYKK üyesi Elif Yeşil Marazdan ve AK Parti Gençlik Kolları’ndan Derya Çıraklı yer aldı.

Depremin, ekonomik sorunların ve yeni anayasa desteğinin konuşulduğu ziyarette ilk olarak konuşan CHP’li Nazlıaka, “CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere CHP olarak bizler bayramınızı kutluyoruz. Bayramın barışın kardeşlik anlayışıyla geçmesini temenni ediyorum” dedi.

Bayramın buruk geçtiğini ifade eden Nazlıaka, “Deprem bölgesinde yaşananlar nedeniyle oralar bayram evi değil yas evi. Halen oradaki sorunlar geleceğe dair kaygılar devam ediyor. Ekonomik sorunların olduğu, bırakın kurban kesmeyi torunu geldiğinde ne harçlık vereceğim kaygısı duyanlar fazla. Yani zor bir bayram” diye konuştu.

‘YENİ ANAYASAYA DESTEK TALEBİ’

Nazlıaka’nın ardından konuşan AK Partili Murat Alparslan, yeni anayasa hazırlığı konusunda destek talep ederek bayram mesajında şunları aktardı:

“Bayramlar muhabbetin mutluluğun, birliğin, beraberliğin azami derece hissedildiği, sorunların ve küskünlüklerin unutulduğu müstesna zamanlar. Barış iklimine huzura hem ülkemizde hem de dünyada ihtiyaç olduğu hakim. Depremlerden sonra millet olarak büyük acıyı hissediyoruz. Fakat güçlü ve büyük bir devletiz. Başka yerde çok daha azı gerçekleşmiş olsa altından kalkmak imkansızken bu güçlü devlet yaraları sarabildi. Belki giden canlar geri gelmez ama verilen sözler yerine getirildi. Bayram havasında seçimi de gerçekleştirdik. Bu millet yeni Türkiye yüzyılın kapılarını ardına kadar araladı. Bu seçimlerde kendisinin anayasa yapma konusundaki iradesini de ortaya koydu. Sizlerin de buna olumlu katkı yapacağınızı umuyoruz. Sizlerin de katkısını ve desteğini Meclis’te görürüz diye umuyoruz. Ekonomiyle ilgili beklentilerin farkındayız ama bu millet ve devlet çok büyük. Her türlü zorluğun üzerinden gelebilecek kabiliyetteyiz. İnşallah biz milletin emrinde hizmet yapmaya devam edeceğiz.”

AK Partili Murat Alparslan’ın sözlerinin üzerine CHP’li Nazlıaka konuyu seçimlere getirdi, “Bu seçim ne kadar adil seçimdir şüphelerimizi not etmek isteriz. Dublajlarla montajlarla, devlet gücünün parti gücüne dönüştürüldüğü seçim oldu. Önümüzde yerel seçim var bunların eşitlikçi sürmesini istiyoruz” dedi.

AK Partili isimlerin yeni anayasa desteğine dair ise Nazlıaka, “Var olan anayasaya uymayanlar, AYM’nin şimdi nasıl yeni anayasa yapacak bu konudaki şüphelerimi kaydederek iyi bayramlar dileyeyim” ifadelerini kullandı.

CHP ve AK Parti heyeti

‘KAZANDIK, KAZANIYORUZ TİYATROYDU’

Heyet arasında bu ifadelerin ardından tansiyon yükseldi ve karşılıklı siyasi mesajların kayda geçtiği tartışma yaşandı.

Nazlıaka’nın seçim açıklamasını “iç siyasetine dönük” yaptığını ifade eden AK Partili Murat Alparslan, “’Kazandık, kazanıyoruz’ diyenler vardı, bu bir tiyatroydu. Seçimlerin adil hukuki yapıldığına dair şüphe değil milletimizde dünyada yok. Yeni anayasa millet olarak beklentimiz. Anayasaya uymamak beyanını kabul etmek mümkün değil. Biz tüm hukuk çerçevesinde siyaset ürüten bir partiyiz, hukuk ne ise Anayasa Mahkemesi kararı neyse uyarız. Anayasa değişikliğindeki talebimize milletin talebine katlı sağlamanız sizlerin de vesile olmasını isteriz” dedi ve tartışma karşılıklı konuşmalarla sürdü.

Seçim sürecinin adaletsiz gerçekleştiğini sonuçları değil süreci kastettiğini belirten CHP’li Nazlıaka, “Seçim sürecinde dublaj, montaj videolar sizin lideriniz tarafından belirtildi. Bunları kastediyoruz. Anayasa konusu günü geldiğinde değerlendirilecektir” ifadelerini kullandı.

AK PARTİ HEYETİNDEN CHP’YE: BEĞENMEDİĞİNİZ ANADOLU İRFANI…

Nazlıaka’nın sonuçlara saygı duyduklarını belirttiği sırada AK Partili Murat Alparslan, “Sonuç da güzel oldu. Anadolu irfanı kendini net ortaya koydu. Kimin kimle nasıl birlikte olduğunu gördü. Beğenmediğiniz Anadolu irfanı…” dedi.

Bu sözlere itiraz eden CHP’li Nazlıaka, “’Beğenmediğiniz’ diye bir şey kabul edilemez. Beğenmek beğenmemek diye bir şey siyasetçinin lugatında olamaz. Bizden olanı dışlamak diye bir şey olamaz” diye konuştu.

Heyetler zaman darlığı gerekçesiyle sohbetlerini tamamladı ve AK Parti heyeti CHP Genel Merkezi’nden ayrıldı.

CHP ve DSP heyeti

DSP: KILIÇDAROĞLU, ‘BİZE OY VERİN’ DEMEDİ, ŞOK OLDUK

AK Parti’nin ardından Demokratik Sol Parti heyeti CHP Genel Merkezi’ni ziyaret etti. Seçimlerin konuşulduğu bayramlaşmada,
DSP Genel Başkan Yardımcısı Hikmet Aydemir, seçim sürecinde partisinin Cumhur İttifakı’na katılmadığını, destek verdiğini ifade ederek, “Biz ittifaka katılmadık iş birliği yaptık. Genel başkanımızı milletvekili olarak Meclis’e göndermenin başarı olduğunu düşünüyoruz. Seçimlerden iki gün önce bizi ziyaret eden genel başkan Kılıçdaroğlu ‘Bize oy verin demedi’ biz şok olduk. AKP geldi, biz de işbirliği yaptık. İttifaka katılmadık” ifadelerini kullandı.

Bu sözler üzerine CHP’li Nazlıaka, “Siyaseti ticaret niteliğinde okumuyoruz. Ortak değerler güçlendirilmiş parlamenter sistemi yeniden inşa etmeyi daha doğru bulurduk. Sizin aldığınız karardır. Parti yönetiminizden de istifalar oldu. Tam ortaklaştırılmış akıl olduğuna dair şüphelerimiz var ama olsun” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x