BofA ve Morgan Stanley’den, aşırı şahin bir ECB ihtimaline karşı uyarı

Investing.com – Avrupa piyasalarına –Ibex 35, CAC 40, DAX… – ekonominin sert iniş yapma olasılığı karşısında belirsizlik geri dönüyor. Uzmanlar ise merkez bankalarının uygulayacağı faiz artırım stratejisi konusunda spekülasyon yapmaya devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) önümüzdeki hafta 16 Mart‘ta yapacağı toplantıya ilişkin olarak, sadece bu toplantıda değil, önümüzdeki aylarda da faiz artırımına gidilebileceğine işaret eden görüşlerin sayısı giderek artıyor.

Bu açıdan, piyasalar tarafından bilinmeyen herhangi bir strateji geliştirmesi ihtimaline karşı, bu Cuma günü TSİ 18:00’de ECB Başkanı Christine Lagarde’ın konuşmasını izleyeceğiz.

Bank of America (NYSE:BAC) (BofA) Avrupa’ya ilişkin haftalık raporunda şu uyarıda bulunuyor: “ECB’nin aşırı sıkılaştırmaya yöneldiğine inanıyoruz. Bu hafta aldığımız sinyaller bizi ECB’nin olası bir aşırı tepkisi konusunda çok endişelendiriyor: ekonomi zayıftı ve zayıf kalmaya devam ediyor, bazı enflasyonist baskılar doğru yönde ilerliyor ve maliye politikasının ek bir enflasyonist destek sağlaması pek olası değil (hatta yakında daha da kötüye gidebilir).

BOFA diğer hususların yanı sıra tüketici üzerindeki artan baskının da altını çiziyor: “Avrupalı hane halkları daha önce görülmemiş bir hızla baskılanıyor ve reel tüketim artışı negatife dönüyor. Tüketiciler aynı şey için çok daha fazla para ödüyor: nominal perakende satışlar kriz öncesi seviyelerin %20 üzerindeyken, satış hacimleri pandemi öncesi seviyelere oldukça yakın. Ulusal hesaplardaki özel tüketim rakamlarına baktığımızda da benzer bir tablo görüyoruz. Gelecekte tüketimin görünümü konusunda iyimser olamıyoruz, çünkü reel gelirler üzerindeki baskı hafiflese bile yükselen faiz oranlarının etkisi hissedilecektir.”

Gelecek haftaki ECB toplantısına dair Bank of America ekibi şunları söylüyor: “50 baz puanlık bir artışla birlikte, çekirdek enflasyon daha erken iyileşmediği sürece Mayıs ayında yine 50 baz puanlık bir artışa dair bir yönlendirme bekliyoruz. Tahminler muhtemelen sert çizgi (daha kısa vadeli) ve ılımlı çizgi (daha uzun vadeli) olacaktır. Geniş bir belirsizlik aralığı söz konusu. İç anlaşmazlıklar Lagarde’ın sert olmasına izin vermeyebilir: fiyatlamanın zaten sert çizgide olduğu göz önüne alındığında, piyasa okumasının kötümser olacağına dair riskler görüyoruz”.

BofA ECB’den süper şahin bir tutum bekleyen tek banka değil. Morgan Stanley (NYSE:MS) bir notunda, “ECB Mart toplantısında 50 baz puanlık bir artış yapacak ve muhtemelen Mayıs ayında 50 baz puanlık bir artışa daha işaret edecek” diyor.

MS’de “Yeni tahminimize göre, ECB Eylül ayında duraklamadan önce Mayıs ayında 50 baz puan ve Haziran ve Temmuz aylarında iki 25 baz puan artışla %4,00’lük bir nihai oran görüyoruz” diye ekliyorlar.

ECB’nin bu şahin tutumu ABD’deki muadili ile uyumlu olabilir. Uzmanlar Fed’in daha uzun bir süre faiz oranlarını yüksek tutmak isteyebileceği yönündeki beklentilerini yükseltti ve bu da hisse senedi piyasalarındaki düşüşe katkıda bulunuyor.

Haber: Laura Sánchez

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir